Vrednost dinara u odnosu na evro i danas se smanjila. Zvanični srednji kurs iznosi 122,7 dinara za jedan evro, što je najslabija vrednost do sada. Stručnjaci procenjuju da će se nastaviti umereni blagi pad deviznog kursa dinara, ali ohrabruju da ne treba očekivati znatno propadanje domaće valute.Devizni kurs jedne zemlje je ogledalo njene privrede. Slabljenej dinara je posledica loših proizvodnih i izvoznih performansi domaće ekonomije i uništen realni sektor, kažu stručnjaci.
Vrednost dinara u odnosu na evro i danas se smanjila. Zvanični srednji kurs iznosi 122,7 dinara za jedan evro, što je najslabija vrednost do sada.
Stručnjaci procenjuju da će se nastaviti umereni blagi pad deviznog kursa dinara, ali ohrabruju da ne treba očekivati znatno propadanje domaće valute.
Devizni kurs jedne zemlje je ogledalo njene privrede. Slabljenej dinara je posledica loših proizvodnih i izvoznih performansi domaće ekonomije i uništen realni sektor kažu stručnjaci.
Procenju da bi najavljeni aranžman sa MMF-om trebalo da bude signal investitiroima da mogu da računaju na stabilne uslove privređivanja što bi se odrazilo i na stabilnost dinara.
"U tom smislu očekujem da će po potpisivanju tog aranzmana sa MMF-om doći do postepene stabilizacije vrednosti domaće valute pri čemu ne treba očekivati određene oscilacije, ali one će biti stabilne prirode. Neće tu biti ništa turbulentno i neko jače proklizavanje kakvo smo imali u nekim pređasnjim periodima. Znaci stabilne oscilacije su neminovnost", kaže ekonomsita Sađa Đogović sa Instituta za tržišna istraživanja.
Kakoi bi ublažila prekomerne oscilacije kursa NBS je od početka ove godine već prodala 60 miliona evra na međubankarskom deviznom tržištu.
"NBS čini ono što može da ublazi taj veliki pritisak i da smanji te velike skokove. U ovom trenutku je teško prognozirati baš precizan iznos kursa, to je vrlo nezahvalno ali najave koje imamo u pogledu dolaska tih velikih investitora mislim da su ohrabrenje i ne očekujemo veliki skok kursa u narednom periodu. Dugoročno, ako se zadrži ovakvo stanje teško je ocenjivati da ćemo imati kurs kao do sada i da on padne", smatra Veroljub Dugalić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije.
Dinar je 2014. godine bio najjači u odnosu na evro 1. januara, kada je jedan evro koštao 114 dinara. Godinu dana kasnije domaća valuta je slabija za 8 dinara u odnosu na evro.